ניקוי פרקט למינציה

ניקוי פרקט למינציה

למרות שהיום קיים בשוק מגוון רחב של אפשרויות ריצוף, רצפת הפרקט המרשימה נשארת הפופולרית ביותר; אולי בגלל שהיא מצליחה לשמור על יוקרתיות למרות החמימות, ואולי זה פשוט בגלל שהיא נוחה ונעימה לעין. רצפות הפרקט מגיעות במגוון עיצובים, צבעים וטקסטורות המתאימות לכל – החל מהסלון, לתחושה מזמינה ומפנקת ועד למשרד, כדי לתת לו אופי ותחושה של בית. אין סוף לאפשרויות וליצירתיות!

רצפת פרט בנויה מחלקים חלקים, כמו פאזל, לכן היא צוברת המון לכלוך (במיוחד בחריצים), הרבה יותר מסוגי ריצוף אחרים. כמו כל דבר בחיים, גם לרצפת פרקט יש את היתרונות והחסרונות שלה; פרקט הוא אלמנט מאוד עדין הדורש אחזקה קבועה ויסודית כדי לשמור אותו; אם תתמידו בניקיונו – תרוויחו פרקט יפהפה המחזיק לאורך שנים רבות.

מה ההבדל בין פרקט עץ לפרקט למינציה

פרקט למינציה – פרקט עשוי שכבות של חומר סינטטי, כאשר השכבה העליונה בעלת הדפס וטקסטורה של עץ; מאפיין זה נותן לפרקט למינציה את היתרון להגיע לצבעים ודוגמאות שלא קיימים בפרקט עץ אמיתי.

יתרון נוסף לפרקט הלמינציה – מחירו למ”ר זול משמעותית ממחיר פרקט עץ אמיתי, לכן הוא נגיש גם לחסרי אמצעים ומאפשר הנחת פרקט בדירות שכורות בלי שיכאב לכם בכיס J

ממה צריך להיזהר כשמנקים פרקט למינציה

כיום, מייצרים את פרקט הלמינציה שיהיה עמיד בפני שריטות ונוזלים; עם מרוצת השנים הטכנולוגיה מתקדמת ואיתה גם עולם הפרקטים, בו חל שיפור בחומרים בהם משתמשים – הן בשכבה העליונה והן בשכבות הפנימיות; על אף הקידמה, יש כמה דברים שצריך להקפיד עליהם:

  • נוזלים – כיוון שפרקט למינציה עשוי שכבות, במידה וחודרים נוזלים בין החריצים אל השכבות הפנימיות, הדבר עלול לפגוע בדבק בין השכבות. מכאן הדרך להרס הפרקט קצרה מאוד. החומר מתחיל להתעוות, להתנפח או להתרחב בצורה בלתי רצויה. איך תמנעו מהצרה של החלפת פרקט? פשוט מאוד. ברגע שנשפכו הנוזלים יש לספור אותם במהירות עם מטלית או נייר סופג; אפשר גם להדליק מזגן או מאוורר לייבוש החדר במהירות רבה יותר (שימו לב שהמכשיר החשמלי שהדלקתם מייבש את האוויר, ולא יוצר לחות!)

אם כבר בנוזלים עסקינן: גם אדים חמים עלולים לפגוע בפרקט למינציה, מאותה סיבה של פגיעה בדבק והפרדות השכבות. לכן, יש להימנע מניקוי באדים חמים.

  • אבק – מעבר לאבק, אתם עשויים למצוא על הרצפה שלל מרכיבים נוספים למסת הלכלוך המצטברת עליה. הרבה פעמים, במיוחד אם יש לכם ילדים או בע”ח, אתם עשויים להיתקל באבני חצץ קטנות וכו’. לכן יש להקפיד בזמן טאטוא הרצפה, על מטאטא בעל שיערות רכות ושימוש עדין בו על מנת לא להפעיל לחץ על אבני החצץ שישרטו את הפרקט. טיפ יעיל: השתמשו בשואב אבק עם ראש מברשת.

  • ליטוש – לא מבצעים ליטוש בפרקט למינציה. נכתוב את זה שוב כדי להיות ברורים: לא מלטשים פרקט למינציה! למה? לא מדובר בעץ אמיתי, הליטוש יגמור את השכבה העליונה וכך נהרסת הטקסטורה. מאותה סיבה גם אין למרוח לכה או שעווה. השכבה העליונה בפרקט למינציה ברמת גימור סופית ואין סיבה לגעת בה או ‘לטפל’ בה לאורך זמן.

באיזה חומרים מומלץ להשתמש לניקוי פרקט למינציה

אז כבר הבנתם שפרקט למינציה הוא לא רצפה רגילה, ואי אפשר לבוא ולשפוך מים וסבון סתם ככה. כאשר רוצים לשטוף רצפת פרקט למינציה כדאי להשתמש בחומרים איכותיים המיועדים לפרקטים. חומרים אלו פותחו במיוחד עבור רצפות עץ; המרכיבים שלהם אינם פוגעים בעץ או בציפוי הלמינציה ואפשר לנקות את הרצפה בראש שקטן.

שימו לב: וודאו כי החומרים המיועדים לניקוי פרקטים בהם אתם משתמשים לא מכילים שמן או וקס! השמן נצמד לפרקט ומדביק אליו לכלוך נוסף באופן קבוע – מה שיוביל למראה רצפה מטונף ומאובק רוב הזמן. דבר נוסף, במידה וכן בחרתם להשתמש בחומרי ניקוי זולים עבור פרקט הלמינציה בביתכם, צפו כי לאחר זמן מה תופיע שכבה לבנה עכורה על הפרקט; אותה שכבה קשה לניקוי ונותנת תחושה זולה – לכן הקפידו על שימוש בחומרים איכותיים המיועדים לניקוי פרקט.

 

חשוב לדעת! גם אם בחרתם בסבון המתאים לניקוי פרקטים, שימו לב שאתם סוחטים את המטלית לחלוטין לפני השימוש בה, ע”מ שלא ינזלו מים אל בין השכבות ויגרמו לעיוות והתרחבות עם הזמן.

ניקוי כתמים מפרקט למינציה

בטח לא חשבתם ששמירה על פרקט נגמרת במניעת נוזלים ושמן..

מעבר לניקיון הרגיל שאתם מבצעים, לפעמים קורה שהלק נשפך, או שהמסטיק של הילד של השכנים נפל והוא דרך עליו ובעצם – החיים קורים, והם גורמים לכתמים; לכן נדרש מאתנו קצת יותר מאמץ בניקיון:

  • הסרת כתמי שמן, צבע, לק (לציפורניים), שפתון, כתמי דיו, משחת נעליים:

    במידה ונכחתם בעת הלכלוך, נסו עם מגבון לח, או מטלית חמה סחוטה היטב. במידה והמגבון לא עזר, יש לטבול אותו (או מטלית) באצטון ולנסות להסיר את הכתם. שימו לב שאתם מנקים רק באזור הכתם עצמו! לאחר שהכתם ירד, יש לעבור עם מטלית יבשה, רצוי ממיקרופייבר.

  • הסרת מסטיק שנדבק או שעווה: יש להקפיא עם שקית קרח או קרחון ואז לגרד בזהירות עם שפכטל פלסטיק או סכין חד”פ.
  • הסרת סימני סוליות או עקבים: לא תאמינו איזה פתרון קל ומצחיק יש לזה: מחק לבן! פשוט ככה, אתם יכולים למחוק את העקבות בעצמכם.
  • הסרת כתמי דם: דם זה אף פעם לא כתם קל לניקוי, משום חומר; לכן הזמן מהווה כאן גורם משמעותי להצלחה. זאת אומרת, ככה שתתפנו לנקות את הכתם הזה מהר יותר, ככה הוא ירד בקלות יותר. בעזרת מטלית חמה סחוטה אתם אמורים להצליח. במידה ולא, נסו עם נוזל כחול לניקוי חלונות ונייר סופג.

למרות הטיפים המאוגדים כאן, לטובת 100% הצלחה וראש שקט שהפרקט שלכם בידיים טובות – פנו אלינו, חברתנו מציעה שירותי ניקיון נרחבים, ביניהם גם פרקטים